LPM – szkolenie z udziałem ekspertów DSK
Zapraszamy na szkolenie z legal project management, organizowane pod patronatem „Rzeczpospolitej”, adresowane do innowacyjnych prawników.
Zapraszamy na szkolenie z legal project management, organizowane pod patronatem „Rzeczpospolitej”, adresowane do innowacyjnych prawników.
Krajowy Rejestr Zadłużonych, który ruszył 1 grudnia 2021 r., wciąż nie jest sprawnym narzędziem. Pomimo wprowadzanych poprawek, system nadal nie spełnia swojej funkcji. Portal prawo.pl poprosił doradców restrukturyzacyjnych o ocenę KRZ. Swojego komentarza udzielił m. in. Łukasz Lewandowski.
Łukasz Lewandowski został wpisany na listę stałych Arbitrów przy Wielkopolskim Sądzie Arbitrażowym. Założony przy współudziale Wielkopolskiej Izby Adwokackiej, Wielkopolski Sąd Arbitrażowy powstał z inicjatywy izb gospodarczych Wielkopolski w celu zapewnienia przedsiębiorcom możliwości uzyskiwania wyroków szybszych, tańszych oraz wydanych w procedurze zapewniającej dyskrecję.
„Prawnicy muszą wyjść z prawniczej bańki”. Na portalu Legal Business Polska można przeczytać wywiad z Jakubem Depa i Michałem Jackowskim, partnerami kancelarii DSK.
Jesteśmy zaszczyceni, witając w naszym gronie Natalię Mushak. W kancelarii DSK Natalia będzie pełniła rolę Head of Ukrainian Desk oraz będzie odpowiedzialna za projekty CSR i ESG.
Trwa nabór wniosków o dofinansowanie do ochrony znaków towarowych, wzorów przemysłowych i patentów – bardzo łatwo i szybko dostępne dla każdego mikro, małego i średniego przedsiębiorstwa.
W marcowym numerze „Forbes” ukazał się artykuł na temat projektu AnyLawyer oraz zastosowania AI i machine learning do tworzenia narzędzi wspomagających pracę prawników. W rozmowie z Robertem Przeliorzem, zespół projektowy opowiedział o wspólnym przedsięwzięciu DSK Kancelaria i AnyRobot. Zapraszamy do lektury!
10 marca 2022 roku odbyło się 27. spotkanie z cyklu Meet(IP)ings. Wzięła w nim udział Kinga Nowak z zespołu korporacyjnego i prawa IT DSK Kancelaria. Meet(IP)ings to spotkania prawników zajmujących się prawem własności intelektualnej – organizowane są cyklicznie wraz z Wyższą Szkołą Bankową w Poznaniu oraz Wydawnictwo Wolters Kluwer Polska. Podczas swojego wystąpienia Kinga mówiła o streamingu z perspektywy prawnej.
Wspólne działania branży IT w zakresie pomocy dla Ukrainy – m. in. konsultacje projektu specustawy dotyczącej osób uciekających przed wojną do Polski.
Pomoc dla Ukrainy w związku z agresją Rosji. Wspólne działania branży IT.
Na portalu prawo.pl opublikowany został artykuł na temat problemów z uproszczoną restrukturyzacją. Z tego narzędzia, wprowadzonego w tzw. Tarczy 4.0, chętnie korzystali przedsiębiorcy.
Uproszczone postępowanie o zatwierdzenie układu oraz elektronizacja postępowania upadłościowego i restrukturyzacyjnego to nie koniec zmian w prawie restrukturyzacyjnym.
Rewolucja w podatkach w 2022 roku. W serwisie money.pl można przeczytać artykuł, w którym przedstawiciele organizacji branżowych oceniają wpływ zmian, jakie przyniósł tzw. Polski Ład. W imieniu branży IT wypowiedzi udzielił Michał Jackowski, członek zarządu ITCorner.
W noworocznej „Wyborczej” przeczytamy artykuł na temat Metaverse. Czy wirtualny świat i fantomatyka to realna przyszłość, czy niemożliwa wizja?
W najnowszym numerze kwartalnika „Doradcy restrukturyzacyjnego” został opublikowany artykuł Łukasza Lewandowskiego na temat przerwania biegu przedawnienia roszczeń z umowy przedwstępnej w kontekście restrukturyzacji dewelopera. Ciekawy temat, nawiązujący do specjalizacji branżowej DSK. Polecamy wszystkim zainteresowanym tematami z zakresu prawa restrukturyzacyjnego i upadłościowego.
1 grudnia 2021 roku został uruchomiony Krajowy Rejestr Zadłużonych, czyli w pełni elektroniczny, bezpłatny, jawny i powszechnie dostępny rejestr, w którym będzie można znaleźć informacje o dłużnikach.
Coraz więcej Polaków decyduje się na ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Często są to byli przedsiębiorcy. Jak tłumaczy Łukasz Lewandowski, przepisy obowiązujące od ubiegłego roku pozwalają na ogłoszenie upadłości konsumenckiej w zasadzie każdemu – wystarczy, że ma choćby jeden dług, którego nie jest w stanie spłacić. Powoduje to zjawisko zamykania działalności przez jednoosobowych przedsiębiorców i składania wniosku o upadłość jako konsument.
21 października 2021 r. przeprowadziliśmy warsztaty dla pracowników Pionu Zarządzania Wierzytelnościami Grupy ENEA.
5 października 2021 r. mieliśmy przyjemność spotkać się z naszymi klientami i zaprzyjaźnionymi firmami, aby podyskutować na temat zarządzania kontraktami.
Nasz Klient brał udział w przetargu na rozbudowę parku wraz z zagospodarowaniem zieleni. Jego oferta została sklasyfikowana dopiero na czwartej pozycji (4/5) w końcowym rankingu ofert. Klient postanowił jednak odwołać się do Krajowej Izby Odwoławczej. Przy jego technicznym wsparciu, DSK Kancelaria opracowała koncepcję działań, która doprowadzić miała do uzyskania zamówienia. Formułowane zarzuty dotyczyły rażąco niskiej ceny ofert konkurencyjnych, niezgodności ofert z SIWZ, co zmierzało do wyeliminowania pozostałych
5 lat minęło… Zarządzanie wierzytelnościami to obszar usług, który wyróżnia Kancelarię DSK wśród kancelarii prawnych. Historię zespołu, w krótkim podsumowaniu, przedstawia Marta Lasota oraz Łukasz Szmit.
Nasi specjaliści do spraw własności intelektualnej, odnieśli sukces przed European Union Intellectual Property Office w Alicante, reprezentując brytyjską firmę w walce o jej prawa do znaku towarowego.
Wszystkie nowo zawiązywane spółki jawne, w których choć jeden wspólnik będzie osobą prawną, będą płacić CIT. W dzisiejszym wydaniu „Dziennika Gazety Prawnej” powraca temat niekorzystnych zmian wynikających z uchwalonej przez Sejm 28 października br. nowelizacji ustaw o CIT, PIT i ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych.
Czy wydatki na innowacyjne projekty, które z różnych względów zostały zawieszone lub zaniechane, lub których wynik był negatywny, mogą zostać uznane za koszty kwalifikowane i odliczone w ramach ulgi B+R?
Prowadzenie blogów lub vlogów to coraz popularniejszy sposób zarabiania dla wielu twórców internetowych. Jakie jest podejście fiskusa do tego rodzaju działalności?
O wyborze właściwego modelu opodatkowania i kwestiach praktycznych związanych z najmem mówi Paweł Kuźmiak w rozmowie z “Rzeczpospolitą“.
W dzisiejszej „Rzeczpospolitej” przeczytamy artykuł na temat zmian związanych z zastosowaniem metody proporcjonalnego odliczenia oraz planowanego od 2021 r. znacznego ograniczenia ulgi abolicyjnej.
31 grudnia 2020 r. wejdą w życie zmiany dotyczące wymagań związanych z oszczędnością energii i izolacyjnością cieplną, w odniesieniu do budynków projektowanych, nowo budowanych i przebudowywanych lub przy zmianie sposobu ich użytkowania. Do wprowadzenia powyższych wymagań obligują postanowienia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/UE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków – dotyczą wskaźnika EP oraz współczynnika przenikania ciepła (U) dla przegród budowlanych oraz wyposażenia technicznego budynków.
Przedsiębiorcy nie znają jeszcze ostatecznego kształtu ustawy ograniczającej opłacalność prowadzenia działalności w formie spółki komandytowej, a już powinni zastanawiać się, w co ją przekształcić.
Kilka miesięcy ciężkiej pracy przyniosło efekty. Grupa kapitałowa Mirosława Cichego połączyła się z częścią grupy kapitałowej Sobiesława Zasady, tworząc lidera rynku dealerskiego w Polsce.
Gratulujemy i życzymy Grupie Cichy-Zasada wielu sukcesów!
Łukasz Szmit, Partner DSK Kancelaria, został wybrany do Zarządu Wielkopolskiego Związku Piłki Siatkowej.
Co prawda rewolucyjne zmiany w zakresie dematerializacji akcji wchodzą w życie dopiero 31 marca 2021 roku, jednakże nowelizacja Kodeksu spółek handlowych nakłada liczne obowiązki na niepubliczne spółki akcyjne, które zarząd musi podjąć do końca września 2020 roku i to pod rygorem wysokich kar.
Akty prawne zakazujące lotów międzynarodowych wprowadzane przez rząd nie są okolicznością nadzwyczajną upoważniającą do wypłaty odszkodowań – uważają prawnicy. Roszczenia linii lotniczych i pasażerów mogłyby pojawić się tylko po ewentualnym orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, kwestionującym wprowadzenie regulacji bez odpowiedniego vacatio legis – czytamy w serwisie Prawo.pl.
Poland Business Run 2020. 6 września br. odbył się bieg charytatywny, który DSK Kancelaria wspiera od lat.
Ministerstwo Zdrowia przypomina, że pandemia trwa i policja działa słusznie, karząc obywateli. Zdaniem sędziów natomiast, mandaty nie mają prawnej racji bytu i często kwestionują ich wypisywanie.
Na ten temat wypowiadają się w opublikowanym dziś przez Gazetę Prawną artykule m. in. sędziowie i adwokaci, a wśród nich Michał Jackowski.
Na turystów w czasie wakacyjnym czekają kuszące oferty tanich urlopów. Jednak niektóre z nich mogą być zwykłymi oszustwami. Pułapką mogą się też okazać odwołanie imprezy wyjazdowej z powodu pandemii. Jednak nie zawsze ten argument traktowany jest jako obiektywna przyczyna odstąpienia od umowy i biuro turystyczne musi wypłacić odszkodowanie, czytamy w artykule opublikowanym przez Prawo.pl
Miło nam poinformować, że Kancelaria DSK po raz kolejny znalazła się w czołówce wielkopolskich firm prawniczych według Rankingu Kancelarii Prawniczych Dziennika Rzeczpospolita.
Zajęliśmy 3. miejsce w kategorii ogólnej liczby prawników oraz 4. miejsce pod względem liczby adwokatów i radców prawnych w Wielkopolsce. Awansowaliśmy też w rankingu ogólnopolskim (z 66. na 57. miejsce).
Dziękujemy naszemu zespołowi i naszym klientom!
Rusza historyczny projekt – Rail Baltica (E75). A wraz z nim, Zespół Obsługi Inwestycji i Zamówień Publicznych DSK Kancelaria pod kierunkiem Jakuba Depa i Marty Dziewulskiej rozpoczyna współpracę z wykonawcą kontraktu – konsorcjum, którego liderem jest Intercor Sp. z o.o., a członkami Stecol Europe i Sinohydro Corporation Limited.
Na rynku wydawniczym ukazała się monografia „Domeny Internetowe. Teoria i praktyka” pod redakcją dr Ireneusza Matusiaka. Recenzji naukowej publikacji dokonali prof. Michał Jackowski i dr Justyna Ożegalska-Trybalska.
W dzisiejszym wydaniu czasopisma „Rzeczpospolita” ukazał się artykuł Michała Jackowskiego i Łukasza Lewandowskiego na temat zabezpieczenia interesów przedsiębiorcy – np. w przypadku sprzedaży z odroczonym terminem zapłaty – poprzez wzmiankę o hipotece.
O pierwszych efektach odmrożenia gospodarki, o skutkach lockdownu i przewidywanej sytuacji na rynku pracy w perspektywie najbliższych 3 miesięcy, rozmawiali wczoraj na antenie PR24 Michał Jackowski i Piotr Soroczyński z Krajowej Izby Gospodarczej. Mówiono o pierwszych symptomach ożywienia z jednej strony i ostrożnym podejściu przedsiębiorców z drugiej. Wskazywano na dane dotyczące bezrobocia i badania pokazujące nastroje pracowników. Rozmówcy byli zgodni, że obraz wpływu epidemii na rynek pracy zobaczymy w lipcu – sierpniu.
Adwokat i doradca restrukturyzacyjny Łukasz Lewandowski rozwija swoją specjalizację w dziedzinie prawa amerykańskiego. Jednym z jego ostatnich osiągnięć jest ukończony w maju kurs na University of Pennsylvania Law School.
14 maja 2020 roku profesor Michał Jackowski wziął udział w siódmym spotkaniu prawników zajmujących się prawem własności intelektualnej – Meet(IP)ings. Michał Jackowski, specjalizujący się w zastosowaniu metodyk projektowych w pracy prawnika, wyjaśniał dlaczego agile legal project management jest niezbędny – szczególnie w działach odpowiedzialnych za zarządzanie własnością intelektualną. Webinarium cieszyło się dużym zainteresowaniem środowiska prawników IP.
Kancelaria DSK i firma Agile Lawyer zapraszają do udziału w konferencji online dedykowanej prawnikom, doradcom podatkowym i pracownikom compliance.
Rozwiązania antykryzysowe budzą wiele pytań. Na zaproszenie Związku Pracodawców Dystrybucji Elektrotechniki – SHE, Michał Jackowski przeprowadził dziś webinarium na temat zabezpieczenia przedsiębiorstwa przed gospodarczymi skutkami pandemii COVID-19.
Partner DSK, profesor Michał Jackowski gościł na antenie Polskiego Radia 24 oraz Radia dla Ciebie. Tematem rozmów była sytuacja gospodarcza wywołana przez COVID-19 oraz wprowadzone i planowane rozwiązania pomocowe dla przedsiębiorców.
21 kwietnia br. Michał Jackowski podczas spotkania online omówił najważniejsze mechanizmy i rozwiązania prawne, z których mogą skorzystać przedsiębiorcy w czasie kryzysu. Spotkanie pt. „Tarcza antykryzysowa oczami firm” zorganizowane zostało przez poznański odział stowarzyszenia ITCorner.
W dzisiejszym wydaniu Gazety Wyborczej Poznań można przeczytać opinię Michała Jackowskiego na temat mandatów za naruszenie ograniczeń spotykania się w grupach oraz przemieszczania się w związku z epidemią koronawirusa.
8 kwietnia br. profesor Michał Jackowski wziął udział w panelu eksperckim związanym z obecną sytuacją gospodarczą wynikającą z epidemii koronawirusa.
Michał Jackowski odpowiadał na pytania o praktyczne rozwiązania dla MŚP w programie informacyjnym TVP. Wyjaśniał, z jakich możliwości prawnych mogą skorzystać pracodawcy, aby mimo trudności i kryzysu utrzymać zatrudnienie i uratować firmę. Mówił o przepisach wprowadzonych w ramach tzw. tarczy antykryzysowej, ale również wskazał na dotychczasowe regulacje Kodeksu Pracy. Zwrócił uwagę na ciekawą i nową tendencję – w obliczu powszechnego kryzysu coraz częściej widać postawę wspólnej, solidarnej odpowiedzialności za byt firmy i zachowanie miejsc pracy – zarówno pracodawcy, jak i pracowników. Rozwiązania prawne sprzyjają takiemu podejściu.
Profesor Michał Jackowski poprowadził webinarium Goldenline, zorganizowane w ramach cyklu #możesznanasliczyć. Cykl jest odpowiedzią na zawirowania wynikające z epidemii koronawirusa i nagłego zamrożenia wielu gałęzi gospodarki.
Kryzys wywołany COVID-19, niepewność gospodarcza i proponowane rozwiązania pomocowe były tematem rozmów na antenie telewizji Polsat i TVP – wziął w nich udział Michał Jackowski, Partner DSK.
Łukasz Lewandowski współpracuje z Grupą POLSKA PRESS przy projekcie propagowania wiedzy prawniczej w formie artykułów dostępnych na stronach internetowych dzienników lokalnych i ogólnopolskich wydawanych przez Polska Press – m.in. „Polska The Times”, „Głos Wielkopolski”, „Dziennik Zachodni”.
19 marca br. Paweł Kuźmiak i Marcin Palusiński przeprowadzili webinarium dla członków stowarzyszenia SoDA, które zrzesza polskie firmy zajmujące się tworzeniem oprogramowania.
W dniach 5-6 marca br. odbyła się w Warszawie siódma edycja konferencji adresowanej do prawników, którzy chcą tworzyć i rozwijać nowoczesne kancelarie. Michał Jackowski był jednym z prelegentów podczas dyskusji panelowej.
3 marca br. odbyła się w Warszawie, jedna z najważniejszych dla sektora budownictwa i infrastruktury, konferencja branżowa. Podczas całodniowej serii debat, podzielonych na tematyczne panele dyskusyjne, eksperci przybliżyli zagadnienia najważniejsze z perspektywy obu branż.
Legal Project Management Workshop | 16 stycznia 2020 r. Michał Jackowski i Marcin Nowakowski przeprowadzili warsztaty z zarządzania projektami prawnymi. Dzieląc się swoimi doświadczeniami z zastosowania m. in. metodyki agile mówili dlaczego, kiedy i jak wdrażać w pracy prawnika wybrane narzędzia projektowe i co zrobić żeby nie odstawać od klientów zaawansowanych w doskonaleniu operacyjnym.
Transformacja biznesu dzieje się na naszych oczach. Metodologie pracy rozwijające się w sektorze nowych technologii przenoszą się do innych branż. Łącząc w życiu zawodowym – na różnych poziomach – świat biznesu i technologii, chcemy podzielić się metodami, które działają.
Nakładem wydawnictwa Wolters Kluwer Polska ukazała się monografia „Zabezpieczenia wierzytelności”, której współautorem jest Tomasz Wojech.
Łukasz Szmit – Partner DSK, został ponownie wybrany w skład Głównej Komisji Sportu Żużlowego – jako członek do spraw prawnych.
W ostatnim (10/2019) numerze „Palestry” Michał Jackowski i Łukasz Lewandowski dokonują przeglądu orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego za okres od stycznia do czerwca 2019 roku.
Na zamówienie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Poznaniu realizujemy cykl szkoleń z zakresu prawa zamówień publicznych. Wykłady prowadzą Marta Dziewulska i Jędrzej Witaszczak z Działu Obsługi Inwestycji i Zamówień Publicznych DSK. 48 godzin szkoleniowych, 34 uczestników i 3 obszary tematyczne, odpowiadające głównej specjalizacji działu.
3 października 2019 r. Europejski Trybunał Sprawiedliwości (TSUE) wydał wyrok korzystny dla kredytobiorców frankowych. Czekały na niego tysiące „frankowiczów”.
W dniach 16-18 października 2019 roku odbył się w Katowicach Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Kilka ścieżek tematycznych, zróżnicowany program warsztatów, prelekcji i wystąpień, a wśród nich SoDA Conference #1 – pierwsza konferencja zorganizowana przez Software Development Association Poland.
W dniach 3-6 października br. odbył się w Wilnie XXII International Congress on European and Comparative Constitutional Law .
Zapraszamy Państwa na zamknięte szkolenia dotyczące kluczowych zmian w przepisach istotnych dla działalności firm z sektora infrastruktury i budownictwa, obowiązujących od 2019 i 2020 roku.
Zapraszamy Państwa na zamknięte szkolenia dotyczące kluczowych zmian w przepisach podatkowych na 2019 roku i 2020 roku oraz najistotniejszych wyroków sądów administracyjnych i Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
13 września 2019 roku w Warszawie, przeprowadziliśmy szkolenie z procedur związanych z AML (anti-money laundering) dla jednego z naszych Klientów.
8 września odbyła się sztafeta Poznań Business Run 2019. Bieg jest częścią ogólnopolskiej charytatywnej akcji Poland Business Run, która pomaga spełniać marzenia osób z niepełnosprawnościami narządów ruchu.